قانون هدفمند كردن یارانه‌ها از زمستان سال گذشته در كشور به اجرا درآمد. در این میان جزئیات قیمت جدید انواع سوخت از آب و برق گرفته تا بنزین و گاز برای مردم تشریح و اعلام شد كه نشان‌دهنده كارشناسی بودن محاسبات انجام شده برای تعیین قیمت‌ها بود.

از آن سو اجرای این قانون و واریز مبالغی به حساب سرپرست خانوارها از همه بیشتر موجب خرسندی روستاییان كم درآمد شد؛ چرا كه به آنان نوید زندگی بهتر را می‌داد، اما اعلام نرخ جدید سوخت مصرفی منازل روستایی به كلی معادلات این قشر آسیب‌پذیر را به ‌ویژه در مناطق سردسیر و كوهستانی بی‌بهره از گاز به هم‌ ریخت. این در حالی است كه اجرای این قانون همزمان شد با فصل سرما و بیكاری (از لحاظ كشاورزی و ودامپروری) برای روستاییان و مردم كم‌درآمد روستاها را غافلگیر كرد.

با احتسابی که با برخی از دوستان انجام دادیم هزینه گرمایشی یك خانوار روستایی نسبت به قبل از اجرای هدفمندی حدودا 10 برابر شده است و جالب تر اینکه طبق همین محاسبات یک خانوار روستایی باید تقریبا هفت برابر یك خانوار شهری هزینه سوخت بپردازد.

باید به این نكته نیز توجه داشت كه خانوارهای دارای گاز شهری، هزینه گاز مصرفی را از طریق قبض می‌پردازند، در حالی كه در مناطق روستایی فاقد گاز باید ابتدا هزینه سوخت پرداخت شود و سپس سوخت مورد نظر در اختیار آنان قرار گیرد.

به هر حال واکنش روستائیان بعد از هدفمندی یارانه ها جالب بود وهمه به فکر صرفه جویی در اقلام مصرفی از جمله انرژی و نان مصرفی افتادند. آنان برای گرم کردن منازل خود و برای پخت و پز غذا و ..... رو به استفاده از چوب و هیزم آوردند. آنان در توجیه این تغییر شیوه تأمین انرژی و هجوم مردم برای تهیه چوب از جنگل های اطراف آبادی ها، که البته آن را از سر ناچاری می دانستند، به کمبود نفت و کپسول های گاز و چندین برابر شدن قیمت این حامل های انرژی در روستا (نفت 5 برابر و کپسول گاز 2.25 برابر)، بیکاری و ناچیز بودن درآمد سرانه خانوارهای ساکن در روستاها اشاره داشتند.

لازم به ذکر است قبل از هدفمندی یارانه ها شرکت نفت اعلام کرد که برای روستائیان كوپن‌هایی پیش‌بینی شده است كه هنگام آزادسازی قیمت‌ها به اندازه مصرف در اختیار آنها گذاشته خواهد شد، ولی با وجود گذشت چند ماه هنوز خبری از کوپن ها نیست و روستائیان باید همچنان هزینه های گزافی را بپردازند.

افزایش قیمت آرد

 قیمت هر کیسه آرد قبل از هدفمندی یارانه ها 500 تومان بود که در حال حاضر به کیسه ای 178000 ریال افزایش یافته است انتظار میرود کیفیت نان در این مقطع به مراتب بهتر از قبل باشد ولی در روستای بودالالو برعکس این عمل اتفاق افتاده است.

اما نحوه محاسبه سود و زیان مردم  در قبال هدمندی یارانه ها جالب است:

یکی از اهالی روستا معتقد است که هدفمندی یارانه ها برای او هیچ سودی ندارد چرا که آنان خانواده 3 نفره ای هستند که فرندشان در شهرستان مشغول به تحصیل است. لذا آنان باید در پایان هر دو ماه هزینه آب ، برق ،گاز و تلفن دو منزل را بپردازند و با توجه به هزینه بالای سوخت در روستا چیزی از مانده یارانه نصیبشان نمی شود.

یکی دیگر از اهالی روستا از یارانه ها خیلی خوشحال است وی که سرپرست یک خانواده تقریبا پرجمعیت است می گوید: یارانه ها برای ما خوب است. فرزندانم را برای کار به شهرها فرستاده ام و فقط 3 نفر در روستا هستیم. طبق یارانه واریزی به حساب بنده، مبالغ زیادی از این یارانه درحساب شخصی پس انداز میشود . پس خدا را شکر.

با توجه به این شرایط پیشنهاد می شود كه با توجه به محاسبه یارانه‌های پرداختی به خانوارها بر اساس شرایط یك خانواده شهری، شاید بهترین گزینه برای احل این مشكل افزایش یارانه پرداختی به خانوارهای روستایی مورد نظر با توجه به هزینه‌های آنان باشد.

حال از آن‌جا كه قصد دولت از اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها بهبود شرایط اقشار آسیب‌پذیر است و با توجه به این كه بارها اعلام شده برای اجرای بهتر قانون هدفمندسازی یارانه، باید نقص‌های موجود سریعا برطرف گردد، انتظار می‌رود قبل از این‌كه این هزینه های سرسام‌آور، روستاییان را مستاصل كند، برای رفع این مشكل چاره‌ای اندیشیده شود.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390    | توسط: یوسف دیندار    |    |
نظرات()