تبلیغات
دهیاری بودالالو dh- bodalaloo - دریاچه نئور

 

دریاچه  نئور اردبیل

 

نام انگلیسی :  neor lake    

 

 

موقعیت جغرافیایی

این دریاچه در 48 کیلومترى جنوب خاورى اردبیل به طرف خلخال و در فاصلة 18 کیلومترى خاور جاده، در منطقة کوهستانى قرار دارد.این دریاچه در دامنه‌های رنگارنگ رشته كوه باغرو در  ارتفاع  2700 متر از سطح دریا قرار دارد و وسعت آن بیش از 220 هكتار و مشتمل بر دو دریاچه كوچك (40) و بزرگ (180 هكتار) است که در فصل بهار به هم می پیوندند و دریاچه واحد را به وجود می آورند. بیشترین عمق دریاچه 5/5 متر و میانگین ژرفای آن سه متر است. دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه های پرندگان مهاجر عبوری است و ماهی قزا آلای رنگین کمان آن شهرت جهانی دارد. ماهی‌های دریاچه نئور هر سال پیش از زمستان صید و جمع‌آوری می‌شوند زیرا در اثر یخ زدن دریاچه این ماهی‌ها نمی‌توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهی‌های کوچک پرورشی در نئور رها می‌شوند. هرساله مسابقه تفریحی تحت عنوان ”مسابقه ماهیگیری“ در این دریاچه بین دوستداران صید ماهی انجام می شود.
بارندگى مناسب و وجود چشمه هاى فراوان سبب پایدارى وضعیت دریاچه شده ضمن آنكه هواى مطبوع منطقه زمینه بسیار مناسبى براى جذب گردشگر خصوصا در اوقات گرم سال را فراهم كرده است. این منطقه داراى پوشش گیاهى متنوعى از گیاهان خشكى زى و آبزى است.
 

راههای دسترسی به دریاچه
1-  اردبیل ، بودالالو ، عباس آباد
-2 هشت پر (طالش)، ریگ، کیش دیبی، شیله، مریان، قلعه جوق
3-
خلخال، گیوی، فاراب، قره قشلاق، کزور، خلفلو، هل آباد، بودالالو
4-  
اردبیل، هیر، شبلو و عباس آباد

دریاچه نئور محل پرورش ماهی قزل آلای منحصر بفردی است. دریاچه برای پرورش نوعی ماهی قزل آلا بنام «قزل آلای رنگین کمان» مناسب می باشد که ماهی این دریاچه از زمره بهترین و لذیذترین ماهیان دنیا می باشد كه این ماهیان خود از سخت پوستی بنام گاماروس كه در بستر دریاچه زندگی می‌كنند تغذیه كرده و به سرعت رشد می‌كنند

به گفته یکی از کاربران محترم سایت "متاسفانه اخیرا بومیهای این منطقه میگوی طبیعی موجود دراین دریاچه را صیدکرده و کیلویی 500 تومان به پرورش ماهیهای منطقه میفروشند و کسی نیست که جلوی اینها را بگیرد! امسال بومیان ماهیان قزل آلای منطقه را کیلویی 15000تومان میفروختند!" که امیدواریم با پیگیری مردم و مسئولین مربوطه جلوی این سود جویان گرفته شود.